keď zľava nie je zľava

Autor: Ladislav Breicha | 2.3.2013 o 23:39 | (upravené 2.3.2013 o 23:44) Karma článku: 5,93 | Prečítané:  904x

Čo najviac láka ľudí do obchodov? No predsa kvalita a zľavy. Kvalita je ešte záležitosť, ktorá teoreticky končí ešte pri Rakúsko – Slovenskej hranici. No nie je to až také zlé, aj na Slovensku je už možné nakúpiť kvalitné potraviny a odevy, len to ešte nie je obyčaj.

Takže najsilnejším magnetom ostávajú zľavy. Veď kto by rád nanekúpil za nižšiu cenu než tomu bolo pred týždňom, alebo kto by si nenakúpil viac za rovnaké peniaze.  Odpoveď je jasná, dobre postavená zľava a akcia by vedela nadchnúť asi každého. Veď prečo nie?!

Problém ale je, či je akcia a zľava naozaj zľava. O čom hovorím, no predsa o umelom navyšovaní cien a tvárení sa, že obchodník chce iby dobré pre klienta. Nech nám už nasľubujú hocičo, je to stále podnikanie.

Podnikanie:

„Podnikanie je sústavná činnosť vykonávaná podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku."

Jeden príklad za všetky. Včera bola akcia v drogérii na nemenovaný prací prášok v 3l balení mal rovnakú cenu ako 4l balenie. To už by bola dobrá akcia, avšak človek si mohol uplatniť zľavu 4 € iba na 3 l balenie. Takže sme sa dostali k cene cca 6 € za 3l balenie. Dáva logiku, že to by mohla byť aj zvyčajná cena keďže 4 litre stoja 10€. Takže kde je tá zľava.... povedzem si teda ako to bolo. Obchodník umelo navýšil cenu na 3l balení na 10€ aby potom po odčítaní 4€ zľavenky neprerobil, no a stála cena 4l balenia je 10 €. Človeka síce hreje, že si kúpil niečo v zľave, no po podrobnejšej úvahe je to hlúposť. Jediný kto na to zarobil je obchodník - podnikateľ. A teda, čo je podnikanie:

„Podnikanie je sústavná činnosť vykonávaná podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku ."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.

SVET

Washingtonom pochodovalo pol milióna ľudí aj proti Trumpovi

Nápisy na transparentoch obsahovali aj Trumpove výroky na adresu žien.


Už ste čítali?