JednoSMERka, ktorá nikam nevedie Vs. byť hrdý na minulosť

Autor: Ladislav Breicha | 28.10.2013 o 20:12 | (upravené 28.10.2013 o 20:25) Karma článku: 11,53 | Prečítané:  410x

Určite to poznáte, zabočíte do uličky, spozorniete, že je to jednosmerka. A tak idete ďalej a ďalej, už už by ste videli cieľ Vašej cesty, no cesta sa zrazu začne zužovať. Môžu za to: zužujúce sa a najmä drahé pozemky, hrubé obvodové múry alebo ľudská ľahostajnosť.

A teraz ruku na srdce, nie je príjemnejšie a v konečnom dôsledku praktickejšie snažiť sa dohodnúť a hľadať kompromis.

Pri príležitosti 95. výročia založenia prvej Československej republiky si ukážme fakty, ako sa riešili problémy v Československej republike. Samozrejme s historickým odstupom času sa nám ľahšie hodnotia pozitíva, ale aj ľahšie odhaľujú negatíva. Môžeme ale konštatovať, že až na malé výkyvy, vládu tvorili strany tzv. Päťky. To zaručovalo presadzovanie jednotlivých názorov, rôznorodosť, dialóg, no v konenčom dôsledku aj dohodu zúčastnených strán. Už v ČSR zistili, že ak máte veľa rozličných záujmov a roznorodosť menšín v rámci jednej republiky, musíte byť zručný vyjednávač otvorený kompromisom a dohodám. Nemám osobné zážitky na prvú republiku, a teda neviem zhodnotiť čo všetko bolo zlé alebo dobré, avšak viem povedať, že už v rámci ČSR sa rodila Slovenská republika do podoby, ako ju dnes poznáme.

Čiže tieto základy boli položené na politickej zručnosti, ochote rokovať a vyjednávať, hľadať riešenia a kompromisy, a uvádzať v život rozhodnutia s pridanou hodnotou pre čo najväčšiu skupiny ľudí.

A teda vráťme sa na začiatok tohto textu. Nie je „jednoSMERka“ krátkozraká a pre široké okolie nevhodná? Nie je ignorácia, arogantnosť a neochota počúvať názory iných len predĺžovaním jednosmerky, ktorá ale ďaleko nezájde...... a na koniec vyústi do slepej uličky?!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.

SVET

Washingtonom pochodovalo pol milióna ľudí aj proti Trumpovi

Nápisy na transparentoch obsahovali aj Trumpove výroky na adresu žien.


Už ste čítali?