Demokracia a Voľby

Autor: Ladislav Breicha | 3.11.2013 o 21:48 | (upravené 3.11.2013 o 21:54) Karma článku: 6,09 | Prečítané:  236x

Demokracia je formou politického zriadenia kde zdrojom moci je ľud. Demokratickým zriadením je aj Slovenská republika. Celkovo rozoznávame demokracie priame a nepriame

Na Slovensku máme tzv. nepriamu demokraciu, čo znamená že v určitých zákonom daných intervaloch sa uskutočnia voľby, kde si občania volia svojich zástupcov do orgánov štátu, kraja lebo komunálnych štruktúr. Základným demokratickými princípmi volieb sú všeobecnosť, rovnosť, tajnosť a priamosť hlasovania.

Čo to teda znamená? Jednoducho povedané, kto najneskôr v deň volieb dovŕšil 18 rok života, je svojprávny a nemá obmedzenia, ktoré presne ukladá zákon, tak môže pristúpiť k voľbám a prejaviť tak svoj názor. Vyberie si podľa svojho svedomia a uváženia najvhodnejších kandidátov. Voľby sú tajné, čiže sa nejedná o nejaké krúžkovanie v rámci výherných lotérií s kamarátmi pri pive.

Nie všetci voliči si najmä v deň volieb uvedomujú, že štátna, regionálna a komunálna  moc pochádza od všetkých občanov, a títo ju vykonávajú skrz voľby. Dá sa s určitosťou povedať, že každý z nás má nejaký názor a nejaké myšlienkové prúdy, ktoré sa približujú z k jednému, druhému alebo aj tisícemu kandidátovi. Smutné ale je, že i keď sú voľby tajné a priame, nepríde z rôznych dôvodov takýto volič voliť. Môže za to frustrácia (veď i tak nebude lepšie), znechutenosť (napr. miera korupcie, nezamestnanosť), ale niekedy i len obyčajná lenivosť?! Nie ja neverím, že slovenský národ je lenivý! To práve naopak.

V niektorých demokratických štátoch existuje volebná povinnosť, a teda nepoznajú pojem – nepôjdem voliť. Je to jednoducho povinnosť zo zákona a v prípade nedodržanie sú aj určité sankcie. Čiže nenútia Vás voliť tú či onú stranu, ale nakazujú Vám prísť k urne a vhodiť aspoň (i keď možno prázdny) volebný lístok.

Na  Slovensku takéto niečo neexistuje,  nie sme zo zákona povinní rozhodnúť o svojom osude. Či je to tak dobré alebo nie, to v tomto blogu nerozhodneme. Ako ani Vám nebudem hovoriť koho voľte a koho zase nie. Máte vlastnú hlavu, vlastný rozum a srdce.

Každopádne, zúčastňujte sa aktívne volieb!  Príďte voliť, povedzte aj svojim hlasom kto si zaslúži Vašu dôveru. Nenechajte relatívne malú skupinu ľudí aby rozhodli za Vás. Pretože tí, ktorých oni zakrúžkovali budú vládnuť nasledujúce obdobie aj Vám, i keď Vám nebudú sympatickí, i keď nezdieľate ich názory a postoje. Štyri roky to je dlhá doba, a nečinnosť znásobuje frustráciu.

Ten kto sa nezúčastní volieb, ide v konečnom dôsledku sám proti sebe!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.

SVET

Washingtonom pochodovalo pol milióna ľudí aj proti Trumpovi

Nápisy na transparentoch obsahovali aj Trumpove výroky na adresu žien.


Už ste čítali?