Môže Ebola prísť na Slovensko?

Autor: Ladislav Breicha | 13.10.2014 o 21:55 | Karma článku: 3,88 | Prečítané:  811x

To je otázka dnešných dní, ktorá trápi nie jedného zdravotníka. No trápi to aj mňa. Ešte pár dní dozadu sme si mysleli, že Ebola je problém Afriky.

Z pohľadu rozsahu a rozšírenia tohto vírusu aj je. Ale pozor máme tu pokračujúce obdobie globalizácie a veľmi jednoduchého cestovania. A zrazu Afrika už nie je tak ďaleko ako by sa mohlo zdať.

Ukazuje sa to aj na podozerniach a výskyte zatiaľ ojedinelých prípadov v západnom svete. Nič tak dobre neprospieva rozšíreniu vírusu, ako chuť cestovať po svete a prenášať svojich chorých do domovských krajín.

Tak teda ani nemusím ešte vedieť, že mám Ebolu v rannom štádiu a už som ju mohol rozšíriť medzi svojich priateľov, známych, kolegov a rodinu. A takto naberá nákaza na intenzite geometricky. Nie je to takto len v prípade Eboly, ale určite to tak definitívne vyznie práve v rámci Eboly.

Sám sa trocha divím, že vôbec nie sú jednoznačné karanténne opatrenia zavedené v 100% meradle. A teda napríklad zákaz leteckej dopravy z a do oblastí s najväčším výskytom vírusu, a tiež zákaz prevozu občanov iných štátov aj pri najlepších možných opatreniach do domovských štátov a pod.

S neveľkým nadšením a minimálnou mierou kľudu som prijal informáciu od pani ministerky zdravotníctva so záverom, že Slovensko je pripravené na Ebolu.

A hneď Vám aj uvediem jeden príklad, prečo tomu až tak neverím. Zoberme si situáciu, kedy sa cítim zle a povieme si, že „niečo na mňa lezie“. A tak pôjdem k všeobecnému lekárovi, ktorý v najlepšej viere vykoná svoje tradičné úkony, a vystaví výmenný lístok na niekoľko ďalších vyšetrení, resp. na niekoľko ďalších oddelení. Domino efekt s geometrickým radom šírenia epidémie sa práve začal. Pokiaľ sa dozvieme, že sme mali vedľa seba nakazeného ebolou, tak ju už máme! A práve preto neverím podobným vyjadreniam.

Prevencia je jediná cesta ako predísť nákaze a žiadna iná pripravenosť nám nepomôže viac ako prevencia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?