Môže Ebola prísť na Slovensko?

Autor: Ladislav Breicha | 13.10.2014 o 21:55 | Karma článku: 3,88 | Prečítané:  812x

To je otázka dnešných dní, ktorá trápi nie jedného zdravotníka. No trápi to aj mňa. Ešte pár dní dozadu sme si mysleli, že Ebola je problém Afriky.

Z pohľadu rozsahu a rozšírenia tohto vírusu aj je. Ale pozor máme tu pokračujúce obdobie globalizácie a veľmi jednoduchého cestovania. A zrazu Afrika už nie je tak ďaleko ako by sa mohlo zdať.

Ukazuje sa to aj na podozerniach a výskyte zatiaľ ojedinelých prípadov v západnom svete. Nič tak dobre neprospieva rozšíreniu vírusu, ako chuť cestovať po svete a prenášať svojich chorých do domovských krajín.

Tak teda ani nemusím ešte vedieť, že mám Ebolu v rannom štádiu a už som ju mohol rozšíriť medzi svojich priateľov, známych, kolegov a rodinu. A takto naberá nákaza na intenzite geometricky. Nie je to takto len v prípade Eboly, ale určite to tak definitívne vyznie práve v rámci Eboly.

Sám sa trocha divím, že vôbec nie sú jednoznačné karanténne opatrenia zavedené v 100% meradle. A teda napríklad zákaz leteckej dopravy z a do oblastí s najväčším výskytom vírusu, a tiež zákaz prevozu občanov iných štátov aj pri najlepších možných opatreniach do domovských štátov a pod.

S neveľkým nadšením a minimálnou mierou kľudu som prijal informáciu od pani ministerky zdravotníctva so záverom, že Slovensko je pripravené na Ebolu.

A hneď Vám aj uvediem jeden príklad, prečo tomu až tak neverím. Zoberme si situáciu, kedy sa cítim zle a povieme si, že „niečo na mňa lezie“. A tak pôjdem k všeobecnému lekárovi, ktorý v najlepšej viere vykoná svoje tradičné úkony, a vystaví výmenný lístok na niekoľko ďalších vyšetrení, resp. na niekoľko ďalších oddelení. Domino efekt s geometrickým radom šírenia epidémie sa práve začal. Pokiaľ sa dozvieme, že sme mali vedľa seba nakazeného ebolou, tak ju už máme! A práve preto neverím podobným vyjadreniam.

Prevencia je jediná cesta ako predísť nákaze a žiadna iná pripravenosť nám nepomôže viac ako prevencia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

NDS priklepla Doprastavu zákazku bez súťaže, vraj aby diaľnica neskončila v poli

Súčasťou združenia sú aj Strabag, Váhostav a Metrostav.

DOMOV

Lekári neurčujú správne príčinu smrti. Pochybili až v štvrtine

Príčina sa stanovuje na základe obhliadky a dostupných informácií.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?