Moderné otroctvo

Autor: Ladislav Breicha | 25.10.2013 o 21:47 | (upravené 25.10.2013 o 22:20) Karma článku: 8,60 | Prečítané:  1399x

Otroctvo je úplná osobná závislosť a nesloboda, pri ktorej je človek predmetom vlastníctva.Poviete si, veď to je vzdialená história! Naozaj....??? Skutočnosť je ale iná.

Áno, aj v 21. storočí existuje vo svete otroctvo. Pravdou žiaľ ostáva, že otroctvom trpí cca 30 miliónov ľudí. Viete si predstaviť toto číslo?! Veď to je pomaly šesťnásobok obyvateľstva Slovenska.

Čo teda spôsobuje otroctvo v našej dobe? V prvom rade je to nepredstaviteľná chudoba ľudnatých krajín, zneužívanie detskej práce a najmä v ázijských krajinách sa ešte aj dnes ľudia rodia do dedičného otroctva, ktoré zaručuje (i keď už poväčšine nepísaný, no stále existujúxi) kastový systém.

Srdce my išlo puknút, keď som nedávno videl reportáž z jednej nemenovanej krajiny, kde je prevládajúce náboženstvo hinduizmus. Malý chlapček (cca 9 ročný) celý deň tvrdo pracoval – nosil kamene, a na koniec reportáže vyslovil pre mňa pamätné slová: „musím trpieť, pretože som muslim v hinduistickej krajine. Pritom všetky najväčšie svetové náboženstvá hlásajú lásku k blížnemu svojmu, čiže to nedáva zmysel, že od narodenia má tento chlapček trpieť len preto, lebo je muslim! Je pre mňa neospravedlniteľné, že jeho rodičia a blízky ho nechajú žiť v tomto presvedčení.

Uvedome si ale ďalšiu skutočnosť, že Otrok =lacná pracovná sila. Nestretávame sa s tým denne, a dokonca legálne??? Keď sa zamyslíme, koľko ľudí pracuje za minimálnu mzdu, koľko ľudí pracuje na čierno – bez bločkov a faktúr a pod. Narátali by sme hromadu takýchto prípradov, a to ani nemusíme ísť do Ázie, či Indie. Nie sme síce prikovaní reťazami a nie sme fyzicky trestaní, no to ale neznamená, že nie sme nejako inak pripútaní k problematike. Prídeme do práce a uvedomujeme si, že naša práca je podhodnotená, že nám už roky nikto nezvýšil plácu, nemáme žiadne sociálne výhody, a teda v určitom zmysle sme lacná pracovná sila. Každý naokolo hlása, že je ešte stále kríza, počúvame, že je obrovská nezamestnanosť, čiže sa už aj bojíme pýtať si o niečo viac. Keďže práca je slabo ohodnotená, tak si požičiavame, máme hypotéky, povinnosti voči ďalším osobám a subjektom, a teda v konenčom dôsledku sme prikovaní k danému systému. A teda stali sme sa OTROKMI !!!

Vidíte ako jednoducho to ide, a to sme v srdci rozvinutej Európy. A predsa sme otroci, otroci svojej doby a otroci akceptovaného systému.

Na záver otázka: Chceme to naozaj takto nechať? Chceme naozaj udržiavať systém, kde masy robia na zopár ľudí bez chrbtovej kosti?

Tak na to si už každý musí odpovedať samostatne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?