JednoSMERka, ktorá nikam nevedie Vs. byť hrdý na minulosť

Autor: Ladislav Breicha | 28.10.2013 o 20:12 | (upravené 28.10.2013 o 20:25) Karma článku: 11,53 | Prečítané:  420x

Určite to poznáte, zabočíte do uličky, spozorniete, že je to jednosmerka. A tak idete ďalej a ďalej, už už by ste videli cieľ Vašej cesty, no cesta sa zrazu začne zužovať. Môžu za to: zužujúce sa a najmä drahé pozemky, hrubé obvodové múry alebo ľudská ľahostajnosť.

A teraz ruku na srdce, nie je príjemnejšie a v konečnom dôsledku praktickejšie snažiť sa dohodnúť a hľadať kompromis.

Pri príležitosti 95. výročia založenia prvej Československej republiky si ukážme fakty, ako sa riešili problémy v Československej republike. Samozrejme s historickým odstupom času sa nám ľahšie hodnotia pozitíva, ale aj ľahšie odhaľujú negatíva. Môžeme ale konštatovať, že až na malé výkyvy, vládu tvorili strany tzv. Päťky. To zaručovalo presadzovanie jednotlivých názorov, rôznorodosť, dialóg, no v konenčom dôsledku aj dohodu zúčastnených strán. Už v ČSR zistili, že ak máte veľa rozličných záujmov a roznorodosť menšín v rámci jednej republiky, musíte byť zručný vyjednávač otvorený kompromisom a dohodám. Nemám osobné zážitky na prvú republiku, a teda neviem zhodnotiť čo všetko bolo zlé alebo dobré, avšak viem povedať, že už v rámci ČSR sa rodila Slovenská republika do podoby, ako ju dnes poznáme.

Čiže tieto základy boli položené na politickej zručnosti, ochote rokovať a vyjednávať, hľadať riešenia a kompromisy, a uvádzať v život rozhodnutia s pridanou hodnotou pre čo najväčšiu skupiny ľudí.

A teda vráťme sa na začiatok tohto textu. Nie je „jednoSMERka“ krátkozraká a pre široké okolie nevhodná? Nie je ignorácia, arogantnosť a neochota počúvať názory iných len predĺžovaním jednosmerky, ktorá ale ďaleko nezájde...... a na koniec vyústi do slepej uličky?!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?