Ľahké riešenie veľkého problému

Autor: Ladislav Breicha | 11.3.2014 o 20:54 | Karma článku: 8,92 | Prečítané:  291x

Aj na východnom Slovensku sa nám opäť začal školský rok po jarných prázdninách. Verím, že všetci zainteresovaní a hlavne detičky si užili voľno a oddýchli si. No už hneď v pondelok sme narazili na starý známy problém. Všetky cesty v meste Košice boli kompletne preplnené, a to ako hlavné ťahy, tak aj vedľajšie cesty.  

 

Netreba byť géniom aby človek pochopil prečo. Rodičia prázdninujúcich detí sa vracajú do roboty a popritom odvezú aj svoje deti do školy. O čo viac času by sa ušetrilo na tom, ak by išli mestskou hromadnou dopravou?!  V ročnom kontexte celkovo zopár hodín. A koľko nervov by ušetrili pri parkovaní a nekonečnom radení rýchlostí a pri semaforoch  ...... neúrekom!

Pokiaľ s prvým elementom, teda pracujúcimi, ktorí  idú do roboty asi veľa neurobíme. Tak aspekt rozvozu detí by sa mohol zmeniť. Utkvela mi v posledných dňoch v hlave jedna vec - školské autobusy!  Opätovne tieto otázky otvorilo KDH, a aj keď nesúhlasím s mnohými témami tejto dávno prekonanej  strany, tak nápad školských autobusov si žiada pochvalu.

Otázka na štatistické inštitúcie.... Koľko sa ušetrí času, paliva atď. v prípade, ak by sme deti nerozvážali autom až ku vchodu školy? Koľko nervozity a nebezpečných kolízií ubudne, ak všetky deti pôjdu školským autobusom.

Podľa mňa táto hromadná školská doprava dáva zmysel. Vyzdvihovať deti takpovediac až z brány alebo dvora je ďaleko bezpečnejšie pre deti, ako ich vyvážať v často malých autách v preplnených uliciach plných nahnevaných a mrzutých ľudí. Vystupuje tu tiež sociálny aspekt, pretože ak všetky deti pôjdu autobusom, zmažú sa rozdiely akým autom ich otecko alebo mamička priniesli. No čo je z pohľadu budúcnosti najlepšie, posilní sa v deťoch princíp používania hromadnej dopravy. A tak sa už nestane, že keď budú dospelí, tak pôjdu do 200 metrov vzdialeného obchodu na aute.

Viem, že táto téma, môže mať veľa priaznivcov, ale rovnako aj odporcov, veď každý pre svoje deti chce urobiť to maximum. No netreba prihliadať len na zdanlivé pohodlie a netreba byť oklieštený vo víziách budúcnosti.

Deti vychovávame pre budúcnosť, tak ich nekazme prežitkami súčasnosti!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Robert Roth: Označili ma za potetovaného feťáka. Ako to mám vysvetliť dcére?

Film Nina hovorí o rozvode, v úlohe rodiča hrá on.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?